Aktualności

Z kamerami nasobnymi

Data publikacji 08.03.2022

Wykładowcy Szkoły Policji rozszerzają swoją wiedzę, by jeszcze lepiej przygotować młodych policjantów do służby. Specjaliści z zakresu interwencji policyjnych zapoznają się z funkcjonowaniem kamer nasobnych, których obsługi uczyć będą później na szkoleniu zawodowym podstawowym.

W kamery nasobne wyposażonych jest coraz więcej polskich policjantów pionu prewencji. Urządzenie przypięte do munduru uruchamiane jest jednym przyciskiem; wcześniej policjant informuje uczestników interwencji, że jej przebieg będzie nagrywany.
Po zakończeniu nagrywania, jeszcze w kamerze, można oznaczyć nagranie jako „dowód” - w takiej sytuacji nagranie przechowywane jest na dysku sieciowym przez rok. Standardowe nagranie przechowywane jest natomiast przez 30 dni.

Wykorzystywanie kamer nasobnych już niejednokrotnie pozwoliło rozwiązać kontrowersyjne sytuacje, w których relacje z przebiegu interwencji inaczej przedstawiali policjanci, a inaczej osoby wobec których interwencja ta była podjęta. Odtworzenie zapisu obrazu i dźwięku w sposób jednoznaczny pozwala wyjaśnić wszystkie sporne kwestie.
Praktyka służbowa pokazuje również, że informacja policjanta o rozpoczęciu nagrywania interwencji w wielu wypadkach wpływa na uspokojenie emocji.

W tej chwili policyjni wykładowcy zapoznają się z działaniem sprzętu. Po pełnym uruchomieniu całego systemu, z działaniem kamer nasobnych i ich niezbędną obsługą zapoznawani będą słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego. Po zakończeniu szkolenia w Słupsku, gdy młodzi policjanci trafią do jednostek terenowych, będą mogli bez dodatkowych szkoleń pobierać i wykorzystywać podczas służby kamery nasobne.

Powrót na górę strony