Aktualności

Policyjny profilaktyk zakończył służbę

Data publikacji 07.02.2022

Po kilkudziesięciu latach służby w policyjnym mundurze na zaopatrzenie emerytalne przeszedł w miniony piątek starszy wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego podinsp. Damian Kwiatkowski. W ostatnim dniu służby życzenia odchodzącemu policjantowi złożyli zastępcy Komendanta Szkoły mł.insp. Maciej Marciniak i podinsp. Alina Majchrzak.

Podinsp. Damian Kwiatkowski z Zakładu Ogólnozawodowego realizował głównie kursy specjalistyczne, wśród których znajdowały się szkolenia: dla policjantów pełniących służbę w jednostkach Policji w ramach kontyngentów policyjnych; w zakresie współpracy z mediami; dla policjantów podejmujących czynności związane z konwojowaniem i doprowadzaniem  osób; dla służby dyżurnej jednostek organizacyjnych Policji; kurs specjalistyczny z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie; kurs dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla zarządzania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz kurs specjalistyczny w zakresie profilaktyki społecznej.
W ramach realizacji szkoleń na kursie specjalistycznym z zakresu przeciwdziałania przemocy aktywizował i doradzał policjantom, jak rozwiązywać problemy, z którymi mierzyli się w swoich komendach miejskich i powiatowych. W tym zakresie współpracował też ze Słupskim Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku i Punktem Konsultacyjno-Informacyjnym „Tama”.

Największą pasją Damiana była jednak profilaktyka. Jeszcze jako funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, między innymi jako dzielnicowy, a później asystent w Zespole do spraw Nieletnich i Patologii Społecznych tworzył pierwsze programy profilaktyczne.
Jako późniejszy przedstawiciel Szkoły Policji w Słupsku pracował w Zespole powołanym przez Komendanta Głównego Policji do opracowania „Koncepcji działań profilaktycznych Policji” -  jest współtwórcą programu szkolenia w ramach kursu specjalistycznego w zakresie profilaktyki społecznej, który znalazł się w Koncepcji działań informacyjnych Policji na rzecz profilaktyki społecznej na lata 2016-2018.

„Policyjne bajki w szpitalu” to obszar wolontariatu, w którym działał przez wiele lat. Twierdził, iż ważnym i istotnym elementem edukacyjnym przyszłych policjantów jest ich  funkcjonowanie  w obszarze profilaktyki społecznej. Dlatego też, w ramach organizacji zajęć pozalekcyjnych,  proponował słuchaczom udział w systematycznych spotkaniach z dziećmi przebywającymi w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Janusza Korczaka w Słupsku. Działania te polegały na  odwiedzaniu małych pacjentów i czytaniu im bajek, a także rozmów na tematy związane z  bezpieczeństwem najmłodszych.
W latach 2007-2013 realizował program prewencyjny „Odkrywamy Bezpieczeństwo” przy stałej współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Słupsku oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Łączył realizacje zajęć programowych na kursie podstawowym z zajęciami fakultatywnymi w zakresie odwiedzania placówek pomocowych, takich jak Izba Wytrzeźwień i świetlice środowiskowe, w których były realizowane elementy wolontariatu.
Współpracował z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Słupsk, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Słupsku i Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w gminie Słupsk. W ostatnim okresie swojej służby był również członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Słupsku.

Lubi kontakt z ludźmi i w tym obszarze przekroczył granicę państwa - poprzez realizację zadań służbowych utrzymywał kontakt z policjantami z Łotwy, Mołdawi a szczególnie z Niemiec. Współpraca z policją niemiecką to między innymi udział w przedsięwzięciach szkoleniowych „W tandemie przeciwko przestępczości przygranicznej”. Szczególnie ważnym punktem tej wieloletniej współpracy była kwestia obszaru działań z zakresu wielokulturowości, gdzie Damian Kwiatkowski wykazywał się wspaniałym zmysłem organizatorskim.

Codzienne zadania wykładowcy w Szkole Policji w Słupsku to udział w procesie dydaktyczno-wychowawczym realizowany poprzez przekazywanie wiedzy i kształcenie umiejętności policjantów objętych programami szkolenia. Było to kształtowanie postaw słuchaczy ukierunkowanych na przestrzeganie prawa i poszanowanie godności człowieka oraz postępowania zgodnego z zasadami etyki zawodowej policjanta.

Wpajał słuchaczom, iż Prawa Człowieka są najistotniejszym elementem służby w Policji. Uczestniczył w tworzeniu bazy dydaktycznej na kursy specjalistyczne i kurs podstawowy: konspekty, pokazy multimedialne, założenia do ćwiczeń, założenia do symulacji, scenariusze zajęć, testy wiedzy, w tym układanie pytań do testów końcowych szkoleń specjalistycznych.
Opracował także autorskie skrypty z zakresu problematyki przemocy w rodzinie „Policja w systemie zapobiegania przemocy wobec dziecka” oraz „Policja w systemie zapobiegania przemocy w rodzinie”.
Za swoją służbę był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, otrzymał srebrną odznakę Zasłużony Policjant.

Powrót na górę strony