Aktualności

Zagadka dokładnej daty sprzed lat

Dzięki zasobom archiwalnym Biblioteki Narodowej w Warszawie została ustalona dokładna data jednego z miejskich wydarzeń sportowych w Słupsku, w 1947 roku. Przedsięwzięcie organizowało wówczas dla mieszkańców Centrum Wyszkolenia, czyli dzisiejsza Szkoła Policji.

Podczas skanowania archiwalnych negatywów natrafiliśmy na kilka zdjęć ukazujących imprezę biegową, która rozpoczynała się na terenie dzisiejszej Szkoły Policji. Trasa prowadziła ulicami miasta a jej finisz zlokalizowany był również przy policyjnej szkole.

Ustalenie dokładnej daty było możliwe dzięki plakatowi zapowiadającemu imprezę, który znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Z plakatu możemy wyczytać, że organizatorem masowego biegu ulicznego pod nazwą „Bieg wiosenny” jest Klub Sportowy C.W.M.O. Słupsk.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11.00, w niedzielę, 30 marca 1947 roku. Start biegu znajdował się przy ulicy Pionierów 1, przed lokalem Klubu C.W.M.O (dzisiejsza ulica Policjantów i Klub Słuchacza). 3-kilometrowa trasa biegu prowadziła ulicami Słupska, w tym między innymi przez dzisiejszy plac Broniewskiego i ulicę Wileńską; meta natomiast zlokalizowana była obok budynku Szkoły Oficerskiej przy ulicy Kilińskiego (dzisiejszy rejon głównej bramy wjazdowej do Szkoły Policji).

Z zebranych archiwaliów wynika również, że w dniu biegu już o godzinie 8.30 w Izbie Chorych Centrum Wyszkolenia odbyły się badania lekarskie i rozdanie numerów trasowych (pisownia oryginalna). Natomiast na pół godziny przed rozpoczęciem biegu - w sekretariacie Klubu C.W.M.O. - odbyło się losowanie miejsc startowych. Udział w imprezie mogli wziąć zarówno biegacze zrzeszeni w klubach sportowych jak i amatorzy. Dla najlepszych zawodników przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Plakat zapowiadający „Bieg Wiosenny” został wydrukowany na 6 dni przed imprezą w Drukarni nr 1 w Słupsku.

Plakat zapowiadający "Bieg wiosenny"

  • Miejsce startu do "Biegiu wiosennego" - 30 marca 1947 rok.
  • Miejsce startu do "Biegiu wiosennego" - widok dzisiejszy.
  • Trasa biegu: dzisiejsza ulica Wileńska, w głębi plac Broniewskiego.
  • Meta biegu - ulica Klińskiego; po prawej budynki ówczesnej Szkoły Oficerskiej, dziś Szkoły Policji.
Powrót na górę strony