Piłkarskie tradycje Szkoły Policji
Ponad 75 lat temu, dokładnie 26 kwietnia 1946 roku, w dzisiejszej słupskiej Szkole Policji powstał pierwszy klub sportowy. Z sekcji piłkarskiej tego klubu wywodzi się dzisiejszy klub piłkarski Gryf Słupsk.
Klub Sportowy powstał na bazie funkcjonującego od zakończenia wojny w Słupsku Centrum Wyszkolenia, w skład którego wchodziły Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników Psów Służbowych.
Pierwszym prezesem Klubu został Józef Romanowski, wiceprezesem Jan Paździor, a sekretarzem Tedeusz Żeroń. Największy skład liczyła sekcja piłki nożnej, obok której powołano także sekcję bokserską, lekkoatletyczną, szachową, tenisa ziemnego i tenisa stołowego.
Drużyna piłkarska występująca pod nazwą „Gwardia” na początku lat 50. XX wieku awansowała do rozgrywek drugoligowych i przez kilka lat prowadziła pojedynki na tym właśnie poziomie. Poziom piłkarzy ze Słupska doceniany był nie tylko w kraju. Reprezentacja Centrum Wyszkolenia podejmowała na stadionie przy ul. Madalińskiego zespoły pierwszoligowe, na przykład krakowską „Garbarnię”, czy reprezentacje innych krajów, między innymi Węgier i Czechosłowacji.
W 1964 roku doszło do połączenia dwóch piłkarskich klubów: „Gwardii” i „Gryfa”. Nowy klub jako oficjalną nazwę obrał „Gryf ”, natomiast barwy klubowe przyjął od „Gwardii” - czerwono-biało-niebieskie. Dziś jego pełna nazwa to Klub Sportowy „Gryf” Słupsk; występuje on na szczeblu rozgrywek czwartoligowych, rozgrywając swoje spotkania przy ul. Zielonej.
Klub ten w przeszłości reprezentował podkom. Karol Kublik, który w Szkole Policji w Słupsku pełni stanowisko dowódcy kompanii. Policjant ten, w czasie wolnym od służby jest trenerem piłki nożnej i szkoli dzieci w szkółce piłkarskiej „Futbolaki” Słupsk, która współpracuje z klubem sportowym Gryf Słupsk.
Historię działalności klubu prezentują poniższe zdjęcia.