Trójstronne, międzynarodowe szkolenie
Instytuty szkolenia policji w różnych krajach nieustannie poszukują możliwości wymiany doświadczeń, tak aby szkolenie funkcjonariuszy odpowiadało dzisiejszym realiom. Dwa lata temu Litewska Szkoła Policyjna wraz z partnerami z Polski i Chorwacji zainaugurowała projekt Erasmus+ Strategiczne Partnerstwo w zakresie innowacji „Opracowanie koncepcji wspólnego szkolenia podchorążych policji międzynarodowej”.
Chociaż pandemia koronawirusa zakłóciła procesy uczenia się we wszystkich krajach to projekt nie został przerwany. Ograniczenia wpłynęły na plany organizacji prac i spotkań międzynarodowych na żywo, ale członkowie zespołów instytucji realizujących projekt przenieśli się na pewien okres do przestrzeni internetowej. W ostatnim czasie można jednak było zorganizować w słupskiej Szkole Policji trójstronne spotkanie uczestników projektu.
Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie międzynarodowej praktyki kooperatywnego uczenia się studentów policji. Dlatego eksperci z chorwackich, polskich i litewskich instytucji szkolących policję, którzy pracują nad projektem, opracowali innowacyjny program szkoleniowy, który rozwijać będzie kompetencje uznawane nie tylko na poziomie krajowym i obejmować instytucje szkolące policję oraz ich doświadczenie w innych krajach.
Eksperci partnerów projektu jednogłośnie zgadzają się, że sama wiedza nie tworzy niezbędnych umiejętności zawodowych. Dlatego działania, które tylko przekazują wiedzę, nie dominują w programie opracowanym przez Litwinów, Chorwatów i Polaków. Większość działań poświęcona jest praktycznym szkoleniom opartym na międzynarodowej współpracy i wypracowanemu policyjnemu "know-how".
Wymiernym efektem rozmów mają być międzynarodowe szkolenia policjantów. Kilkunastoosobowa grupa policjantów z Chorwacji, Litwy i Polski uczestniczyć będzie w specjalistycznym szkoleniu. Zajęcia odbywać się będą na Litwie, w Chorwacji i Polsce. Program przewiduje między innymi ćwiczenia praktyczne z zatrzymywania pojazdów i osób, a także używania środków przymusu bezpośredniego, w tym również broni palnej. Zajęcia planowane są na 2022 rok, a ich dokładny termin będzie dopiero ustalony.