Aspekty handlu ludźmi
Kilkuset słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego uczestniczyło w szkoleniach związanych z obchodzonym w ostatnim czasie Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku były to już XV. obchody.
Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Aby móc efektywnie zajmować się tą problematyką, każdy policjant powinien zapoznać się z najistotniejszymi kwestiami, gdyż podczas swojej przyszłej służby może potkać się, na przykład podczas interwencji, z ofiarami handlu ludźmi.
Handel ludźmi jest przestępstwem o globalnej skali i występuje w większości państw na świecie. Jego istotą jest zniewolenie osoby lub osób przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za jej zgodą. Dlatego często określany jest jako współczesne niewolnictwo. Stanowi jedną z najcięższych zbrodni i rażąco godzi w podstawowe wartości człowieka, takie jak wolność czy godność ludzka zagwarantowane przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska z uwagi na swoje położenie geopolityczne, jest nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale jest także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar oraz krajem docelowym dla ofiar. Polacy wyjeżdżający za granicę stają się ofiarami wykorzystywanymi do pracy przymusowej lub prostytucji. Na terytorium Polski mamy do czynienia z werbowaniem Polaków, którzy następnie są wykorzystywani za granicą, wykorzystaniem na terenie naszego kraju, a także z handlem i eksploatacją cudzoziemców.
Zajęcia z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi przeprowadziła ze słuchaczami Pełnomocnik Komendanta do spraw Ochrony Praw Człowieka podinsp. Dorota Trzaskuś.