Hulajnogi elektryczne - nowe przepisy
Obowiązują już nowe przepisy ustawy z dnia 30 marca 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), przepisy, które weszły w życie w czwartek, 20 maja 2021 roku regulują status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.
Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie - Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.
Poniżej załączamy tabelę - opracowaną w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - z wybranymi przepisami, która będzie pomocna dla nowo zdefiniowanych użytkowników.
Warto również pamiętać o niektórych, nowych definicjach, które pojawiły się w ustwie, czyli:
Art. 2 pkt 18a:
Urządzenie wspomagające ruch - urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.
Art. 2 pkt 47b:
Hulajnoga elektryczna - pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Art. 2 pkt 47c:
Urządzenie transportu osobistego - pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Zmianie w kontekście powyższych definicji uległa również ustawa z dnia 20 maja 1971 roku - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 roku pozycja 281 z późniejszymi zmianami), gdzie po artykule 86 dodaje się artykuł 86a w brzmieniu:
„Art. 86a. Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.”.