Interwencje z udziałem osób starszych
W trakcie pandemii szczególnym wykluczeniem ze względu na możliwość zarażenia koronawirusem zagrożone są osoby starsze. Policjanci w trakcie swojej codziennej służby podejmują interwencje, których uczestnikami są właśnie osoby w podeszłym wieku, ciepiące między innymi na chorobę Alzheimera i Parkinsona. Jak komunikować się z takimi osobami - kilka wskazówek z tym związanych zawiera książka napisana w słupskiej Szkole Policji.
W trakcie swojej codziennej służby Policjanci są kierowani do różnych zdarzeń, w tym interwencji, których uczestnikami są osoby starsze, samotne, chore, niezaradne, wymagające nie tylko ochrony prawnej, ale często bardziej medycznej, psychologicznej lub chociażby zwykłego ludzkiego wsparcia.
Często zdarza się również, że policjanci stają wobec problemu, jak podjąć interwencję wobec takiej osoby, jak się wobec niej w ogóle zachować, gdy jej postępowanie wydaje się irracjonalne. Samo porozumienie się z nią stwarza poważne problemy, nie wspominając o możliwości egzekwowania prawa.
Książka, która została napisana w słupskiej Szkole Policji przez dr Grażynę Szot z Wydziału Organizacji i Dowodzenia pomaga odpowiedzieć na pytanie, jak podejmować działania wobec osób starszych, aby nie dochodziło do przekroczenia uprawnień przez interweniujących policjantów, jednak jego głównym zadaniem jest udzielenie konkretnych wskazówek dotyczących komunikacji w takich przypadkach.
Publikacja stanowi materiał dydaktyczny przeznaczony do użytku wewnętrznego Policji. Materiał może być kopiowany przez policjantów przygotowujących się do realizacji zadań służbowych. Nie wolno go wykorzystywać w innych celach lub dla innych podmiotów zewnętrznych bez zgody Wydawcy.