Aktualności

Awans Prezydenta partnerskiej Szkoły Policji

Prezydent Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu Reiner Grieger zakończył służbę na stanowisku szefa uczelni. Oranienburską Szkołą kierował przez ostatnich 17 lat.

Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu pod Berlinem to jednostka partnerska słupskiej Szkoły Policji. Współpraca pomiędzy Szkołami trwa od 27 lat i jest ponawiana co dwa lata. Przez 17 ostatnich lat porozumienie to ze strony niemieckiej parafował właśnie Reiner Grieger.
Podpisywane porozumienia przewidywały między innymi poznanie struktury organizacyjnej Policji w danym kraju, struktur politycznych i funkcjonowania organów władzy danego kraju. Porozumienie mówiło także o wizytach w jednostkach Policji i - w miarę możliwości - udziale w praktycznych działaniach Policji obu państw, aby lepiej poznać praktykę policyjną.
Porozumienia odnoszą się również do działalności naukowej, w tym między innymi w zakresie kształtowania zajęć i opracowywania materiałów dydaktycznych pomocnych w kształceniu i doskonaleniu zawodowym policjantów obu państw.

27-letnia współpraca pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku i Wyższą Szkołą Policji Kraju Związkowego Brandenburgia jest najdłuższą formą tego rodzaju międzynarodowych kontaktów pomiędzy polską i niemiecką Policją, a duży wpływ na jej kształt miał właśnie ustępujący Prezydent Szkoły Reiner Grieger.

Szef oranienburskiej Szkoły kieruje teraz jednym z Wydziałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych landu Brandenburgia i - jak pisze w liście pożegnalnym do Komendanta Szkoły Policji w Słupsku insp. Piotra Cekały - pozwoli to w przyszłości mieć wpływ na los resortu spraw wewnętrznych, w tym między innymi na szkolenie policyjnych kadr.

Ostatnie 17 służby Reinera Griegera na stanowisku Prezydenta Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu to przede wszystkim zmiany, począwszy od zmiany lokalizacji uczelni w 2006 roku. Jednostka przeniosła się z miejscowości Basdorf do dzisiejszej siedziby w Oranienburgu. Nie była to jednak zwykła przeprowadzka - szkoła została przeniesiona do posiadłości, na której podczas II. wojny światowej jednostki SS szkoliły strażników obozów koncentracyjnych. Taka sytuacja wymagała od Prezydenta, ale także całej kadry i słuchaczy szczególnej wrażliwości historycznej i politycznej.

Prezydent Grieger zawsze przywiązywał również dużą wagę do skomplikowanej historii miejsca, które zajmuje dziś oranienburska Szkoła. To stało się zobowiązaniem do zajmowania stanowiska wszędzie tam, gdzie zagrożona jest godność ludzka, bo gdzie, jeśli nie w takim miejscu, przyszli policjanci mogliby lepiej poznać konsekwencje, utraty przez władzę wykonawczą obowiązku ochrony godności ludzkiej.

Przez ostatnich 17 lat - pod kierownictwem Reinera Griegera - Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu zwiększyła liczbę studentów z 280 do ponad 400 (szkolenie podstawowe trwa 3 lata). W znaczący sposób poszerzono także zakres kursów specjalistycznych, w których - na mocy podpisywanych porozumień - uczestniczyli także słuchacze i przedstawiciele kadry Szkoły Policji w Słupsku.

Powrót na górę strony