Aktualności

Szkolenie psów służbowych w Słupsku

Historyczne zdjęcia z pierwszych lat istnienia Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku publikujemy dziś na naszej stronie internetowej. Są to fotografie wykonane w latach 1946-47.

Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych został powołana jako trzecia ze szkół wchodzących w skład powstałego tuż po II wojnie światowej w Słupsku Centrum Wyszkolenia. W maju 1946 roku po roku działalności Centrum, na podstawie rozkazu komendanta głównego MO, gen.bryg. Franciszka Jóźwiaka, została utworzona Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych. Jej komendantem został chor. Marian Grabski, przewodnik psa służbowego w przedwojennej Policji Państwowej.

W pierwszych latach istnienia Szkoły kadra instruktorsko-szkoleniowa składała się z byłych funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska Polskiego. Ponieważ nie było praktycznie żadnych podręczników i instrukcji, wykładowcy bazowali głównie na własnej wiedzy i doświadczeniu zdobytemu jeszcze przed wybuchem wojny.

Podczas zajęć z tresury najwięcej czasu poświęcano na przyuczanie psów do szybkiego tropienia śladów. Zajęcia takie odbywały się w podsłupskiej wsi Ryczewo (dziś dzielnica Słupska) oraz na pasie startowym lotniska Słupsk-Zachód, który znajdował się na dzisiejszej ulicy Koszalińskiej.
Słuchacze Szkoły podczas zajęć teoretycznych zdobywali wiedzę nie tylko z zakresu tresury, ale także z zakresu pełnienia codziennej służby z psem służbowym. Ostatnim komendantem był Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku był Zygmunt Rembielak.

Na początku lat `50 Komenda Główna wystąpiła do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z wnioskiem o połączenie Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku z Zakładem Tresury Psów Służbowych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Sułkowicach. I właśnie ze Słupska do Sułkowic zostało wtedy przeniesione szkolenia psów służbowych.

  • Inauguracja pierwszych zajęć.
  • Słuchacze ze swoimi psami podczas zbiórki na głównym placu apelowym.
  • Słuchacze ze swoimi psami podczas zbiórki na głównym placu apelowym.
  • Defilada z psami przed głównym wejściem do budynku dydaktycznego od stony dzisiejszej ulicy Krakusa.
  • Pokaz wyszkolenia i tresury psów na murawie stadionu przy ulicy Madalińskiego.
  • Zajęcia teoretyczne w głównym budynku dydaktycznym.
  • Zdjęcie słuchaczy na jednej ze słupskich ulic.
  • Pożegnanie pierwszych alsolwentów Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych - październik 1946.
  • Pamiątkowe tableau wykonane przez pierwszych absolwentów.
Powrót na górę strony