1945 - 1954

Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej 1945 - 1954

        Centrum ...Początki słupskiej Szkoły Policji sięgają roku 1945 - 1 czerwca komendant główny MO polecił utworzyć w Słupsku Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej (CWMO). W jego skład miały wejść: Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

        Funkcję organizatora CWMO powierzono płk. Janowi Płotnickiemu, doświadczonemu przedwojennemu oficerowi Policji Państwowej, który jednocześnie został jego pierwszym komendantem. Wraz z nim do Słupska trafiło wielu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej. To właśnie spośród nich wywodzili się pierwsi wykładowcy oraz kadra kierownicza Centrum.

        Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej zostało zlokalizowane w śródmieściu Słupska, w budynkach po byłej niemieckiej szkole żeńskiej. Przejęte przez CWMO obiekty były zniszczone. Uczestnicy pierwszych kursów wraz z kadrą dydaktyczną zajmowali się naprawą dachów, okien i uprzątaniem zwałów śmieci. Istotnym problemem był brak wyposażenia sal dydaktycznych i pomieszczeń mieszkalnych w niezbędny sprzęt. Słuchacze chodzili w ubraniach i mundurach, w których przyjechali do Szkoły. Zimą często odwoływano musztrę ze względu na stan obuwia kursantów.

Centrum ...        Po przeprowadzeniu niezbędnych prac przygotowawczych, we wrześniu 1945 roku, rozpoczęła działalność Szkoła Oficerska, a w grudniu 1945 roku zapoczątkowano zajęcia dydaktyczne w Ogólnopaństwowej Szkole Szeregowych MO. Ostatnim etapem tworzenia Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej było otwarcie w czerwcu 1946 roku Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

Centrum ...        W takiej strukturze CWMO funkcjonowało do połowy 1947 roku i mimo trudności rozwijało się pomyślnie. W lipcu 1947 roku, bez podania przyczyny, odwołano cieszącego się dużym szacunkiem wśród kadry i słuchaczy komendanta Centrum płk. Jana Płotnickiego. Ogólnopaństwową Szkołę Szeregowych MO przemianowano na Szkołę Podoficerską Milicji Obywatelskiej.

        W 1949 roku Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych przeniesiono do Sułkowic. We wrześniu 1954 roku rozkazem ministra bezpieczeństwa publicznego Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku zostało zlikwidowane. Szkołę Oficerską przeniesiono do Szczytna, a Szkołę Podoficerską do Piły. Do dnia dzisiejszego nie są znane przyczyny tej decyzji. W ten sposób zakończyła się dziewięcioletnia działalność CWMO.

Centrum ...        W czasie istnienia Centrum jego mury opuściło wielu absolwentów. Jednym z pierwszych, z roku 1946, był Franciszek Szydełko, późniejszy treser znanych psich bohaterów filmowych - Szarika z serialu "Czterej pancerni i pies", Cywila z serialu "Przygody psa Cywila" oraz Saby z filmu "W pustyni i w puszczy".

 

 

 

 

Powrót na górę strony