Aktualności

V. Motocyklowy Rajd Weteranów

Data publikacji 24.06.2024

Już kolejny rok z rzędu Szkoła Policji w Słupsku znalazła się na trasie Ogólnopolskiego Motocyklowego Rajdu Weteranów. Główny cel to upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa - w tym między innymi policjantów.

Już po raz piąty Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa (CWDPGP) zorganizowało ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest przypominanie o osobach, które straciły życie służąc Ojczyźnie poza jej granicami. W akcji udział biorą motocykliści żołnierze, policjanci i funkcjonariusze innych służb.

Podobnie jak w latach ubiegłych znicze pamięci zapalane są na mogiłach 120 żołnierzy, 5 policjantów, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa oraz ratownika medycznego. Jednym z 5 policjantów, którzy stracili życie służąc Ojczyźnie po za jej granicami był podinsp. Andrzej Kaczor ze Słupska, który w słupskiej Szkole Policji przygotowywał się w ramach kontyngentu policyjnego skierowanego do służby w Iraku. Zginął 7 grudnia 1995 roku podczas pełnienia służby.

7 grudnia 1995 roku, w miejscowości Shaqlava zamachowcy umieścili ładunek wybuchowy-pułapkę w zbiorniku przydrożnej stacji benzynowej, obok której przejeżdżały samochody patrolu pod dowództwem  podinsp. Andrzeja Kaczora. Bomba umieszczona była w cysternie postawionej prowizorycznie na pustakach.
Gdy pierwszy samochód przejeżdżał obok tej stacji paliw, bomba eksplodowała odpalona prawdopodobnie drogą radiową. Policjanci znajdujący się w pojeździe, w tym podinsp. Kaczor, zginęli na miejscu. Z ustaleń śledztwa wynikało, że razem z patrolem zginęło ponad 30 pasażerów stojącego obok autobusu a także przechodnie i zwierzęta.

W sobotnie przedpołudnie gdańska grupa motocyklistów wyruszyła z siedziby Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku do Szkoły Policji w Słupsku, grupą kierował insp. Paweł Mirys - Zastępca Dowódcy OPP Gdańsk.
Na terenie Szkoły Policji grupa gdańska spotkała się z grupą słupską na głównym placu apelowym. Po krótkim spotkaniu i wspólnym zdjęciu kawalkada jednośladów prowadzona przez Komendanta Szkoły insp. Piotra Cekałę wyruszyła na Stary Cmentarz w Słupsku, gdzie spoczywa śp. podinsp. Andrzej Kaczor.

Na cmentarzu odczytano krótki biogram zmarłego a krótką refleksję i modlitwę poprowadził o. Marek Kiedrowicz (OFMConv.) kapelan Gdańskiej Chorągwi ZHP. Wśród zgromadzonych motocyklistów był również obecny ks. dr Wojciech Jaszczuk (SAC) rzymskokatolicki kapelan Komendy Głównej Policji. Na zakończenie przedstawiciele motocyklistów, insp. Paweł Mirys oraz insp. Piotr Cekała, złożyli wieniec na grobie zmarłego tragicznie policjanta. Przedstawiciele uczestników rajdu wręczyli też bratu śp. podinsp. Andrzeja Kaczora - Januszowi Kaczorowi grawerton oraz list od ogólnopolskiego organizatora rajdu - Centrum Weterana.

Powrót na górę strony