Aktualności

Pomoc podczas pierwszych służb w terenie

Data publikacji 11.06.2024

Pierwsze służby w terenie, które pełnią słuchacze słupskiej Szkoły Policji na krótko przed zakończeniem szkolenia zawodowego podstawowego, nie tylko dają możliwość poznania w praktyce codziennej służby; często łączy się to również z niesieniem pomocy innym osobom.

Po koniec szkolenia zawodowego podstawowego, gdy policjanci dysponują już niezbędną wiedzą i umiejętnościami, mają miejsce pierwsze służby w jednostkach terenowych. Jest to czas, by „na własnej skórze” przekonać się jak wygląda codzienna służba na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

Podczas pełnienia takich właśnie służb patrol, w którego składzie znajdowali się słuchacze Szkoły policji otrzymał informację, że 17-letni mieszkaniec Sławna wysłał komunikat do znajomej, że zamierza popełnić samobójstwo. Na załączonej fotografii widać było zdjęcie torów kolejowych. Dzięki szybkiemu działaniu policjantów młodego mężczyznę udało się uratować.
Z relacji osoby zgłaszającej wynikało, że nastolatek zamierza położyć się na torach kolejowych. Natychmiast podjęto działania poszukiwawcze, w których oprócz policjantów Komendy Powiatowej Policji w Sławnie uczestniczył też pluton słuchaczy słupskiej Szkoły Policji, którzy pełnili tam służby w ramach praktyk.
Po kilkudziesięciu minutach nieopodal torów kolejowych odnaleziono nastolatka. Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego, który zaopiekował się 17-latkiem.

W trakcie pełnienia innej służby, również na terenie powiatu sławieńskiego, patrol słuchaczy     wraz z dzielnicowym udzielił pomocy mężczyźnie, który poczuł się źle. Na jednej z posesji w miejscowości niedaleko Sławna, spotkali mężczyznę, który powiedział policjantom, że bardzo źle się czuje. Mężczyzna skarżył się na bóle w okolicach klatki piersiowej i brzucha; nie był w stanie logicznie odpowiadać na pytania.
Słuchacze wraz z dzielnicowym natychmiast przystąpili do udzielenia pierwszej pomocy. W oczekiwaniu na zespół ratownictwa medycznego, monitorowali funkcje życiowe i zadbali o wsparcie psychologiczne 53-latka. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni zabrali mężczyznę do szpitala, gdzie trafił pod specjalistyczną opiekę lekarzy.
W taki właśnie sposób realizujemy policyjne hasło "Pomagamy i chronimy".

 

Powrót na górę strony