Aktualności

O Unii Europejskiej i Policji

Data publikacji 17.05.2024

Polskie kontyngenty policyjne pod auspicjami Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa we współczesnej Europie - to temat wystąpienia wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego podczas międzynarodowej konferencji naukowej on-line zorganizowanej przez Akademię Zamojską z okazji jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W tym miesiącu minęło 20 lat, odkąd Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Taki jubileusz skłania do pewnych refleksji i podsumowań. W przeprowadzonych jesienią 2018 r. przez CBOS badaniach społecznych z pytaniem o kluczowe momenty w historii ostatniego stulecia naszego kraju, wejście Polski do UE Polacy wskazali na trzecim miejscu, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i obaleniu komunizmu w 1989 roku.

Uczestnicy konferencji spojrzeli na doświadczenie obecności Polski w Unii Europejskiej z dwóch perspektyw. Tematem rozmów było to, jak Polska wpłynęła na Unię, ale również jak sama Unia zmieniła się pod wpływem Polski.
Ten czas to okres ewolucji, gdzie Polska z kraju debiutującego stała się pełnoprawnym graczem na rynku europejskim i cieszy się znacznym poważaniem wśród innych państw UE.

Polskie członkostwo w Unii Europejskiej to również większe możliwości współpracy pomiędzy formacjami policyjnymi. Polscy policjanci mogą korzystać z doświadczeń swoich zagranicznych kolegów a także dzielić się własnymi umiejętnościami. W tej chwili, poza granicami kraju, służbę pełni Jednostka Specjalna Polskiej Policji w Kosowie. Polscy policjanci w ramach misji eksperckich Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej obecni są  między innymi w Armenii, Gruzji i Ukrainie.

Warto również dodać, że uczestniczący w tej konferencji wykładowca Szkoły Policji nadkom dr Artur Winnicki znajduje się w rezerwie kadrowej ekspertów polskich kontyngentów policyjnych uprawnionych do reprezentowania polskiej Policji na arenie międzynarodowej. W latach 2008 i 2009 pełnił też służbę jako policjant plutonu bojowego w składzie XVI. rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie.

Nadkom. dr Artur Winnicki przed konferencją w Zamościu reprezentował naszą jednostkę także podczas  innej międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej w formie on-line przez  Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu i Pomorską Szkołę Wyższą w Starogardzie Gdańskim.
Tematem tej konferencji było użycie oraz wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego i broni palnej w aspekcie prawno-administracyjnym. Nasz wykładowca wystąpił tam z referatem „Wiodąca rola Policji w zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego/środków przymusu, na tle ewaluacji uregulowań prawnych dotyczących  policyjnych pomieszczeń prawnej izolacji”.

 

Powrót na górę strony