Aktualności

Narada służby prewencyjnej

Data publikacji 16.09.2024

Z udziałem kierownictwa Biura Prewencji KGP odbyła się dwudniowa narada Naczelników Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji odpowiedzialnych za służbę prewencyjną. W naradzie udział wzięli też przedstawiciele szkół policyjnych. Spotkanie odbyło się w ramach XXVIII. Finału Turnieju Par Patrolowych. Tematem wiodącym była problematyka realizacji zadań przez policjantów podstawowych komórek służby prewencyjnej policjantów pełniących służbę "na ulicy”. Spotkanie poprowadził Dyrektor Biura Prewencji KGP insp. Robert Kumor.

W trakcie największego i mającego najdłuższą tradycję przedsięwzięcia szkoleniowego służby prewencyjnej jakim jest Finał Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”, których gospodarzem jest Szkoła Policji w Słupsku - placówka o najdłuższej tradycji szkoleniowej służby prewencyjnej - już tradycyjnie odbywa się narada służbowa naczelników Komend Wojewódzkich  i Komendy Stołecznej Policji odpowiedzialnych za służbę prewencyjną.

Spotkanie prowadzone przez Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji  insp. Roberta Kumora, a moderowane przez Naczelnika Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP mł. insp. Piotra Lubaszko, posiadało bardzo szeroki zakres tematyczny, jednak  w zasadniczym obszarze dotyczyło problematyki realizacji zadań przez policjantów pełniących służbę „na ulicy”, w tym dokonanie oceny funkcjonowania podstawowych komórek służby prewencyjnej za okres od stycznia do sierpnia 2024 roku.

Policja jest nowoczesną i dużą organizacją obejmującą zasięgiem swojego działania teren całego kraju, stąd też niezbędnym jest wykorzystywanie systemów informatycznych pozwalających na monitorowanie i  efektywne zarządzanie nią. Zagadnienie prawidłowego wykorzystania policyjnych systemów informatycznych i nadzór nad ich funkcjonowaniem omówił mł.insp. Andrzej Trelka - radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP.

Policjanci realizujący zadania "na ulicy”, a więc patrolowcy, wywiadowcy, czy dzielnicowi, są najliczniejszą grupą zawodową w Policji, a jednocześnie najszersze jest spektrum realizowanych przez nich zadań, stąd też przedstawiciele poszczególnych garnizonów podzielili się dobrymi praktykami, ale i zidentyfikowanymi zagrożeniami w wiodących tematycznie obszarach.

Istotne zmiany zaszły w zakresie utrzymania i wykorzystania zwierząt służbowych w Policji, stąd też praktyczne aspekty omówione zostały przez mł.insp. Piotra Lubaszko, a następnie podinsp. Anetę Giżyńską z Komendy Wojewódzkiej Policji  w Krakowie, a także mł.insp. Małgorzatę Szmelter z KWP w Bydgoszczy.
Doświadczeniami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych podzielił się nadkom. Szymon Brzdąkiewicz z KWP w Olsztynie, zaś podinsp. Monika Mocianko-Pawlak z KWP w Szczecinie omówiła współpracę ze Strażą Ochrony Kolei podczas zabezpieczenia imprez masowych.

Polska Policja zmienia filozofię swojej służby kładąc szczególny nacisk na uspołecznienie działań - stąd podczas narady mł.insp. Arkadiusz Kopczyński radca Wydziału Prewencji Biura Prewencji KGP omówił prowadzone i planowane działania komunikacyjno-wizerunkowe, a więc realizację programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz akcje społeczne #DzielnicaBezStrachu (plebiscyt #SuperDzielnicowy) i #ZnamTeNumery. Do tematyki tej nawiązała też mł.insp. Marta Tabasz-Rygiel z KWP w Rzeszowie, która omówiła zagadnienia związane z profilaktyką międzypokoleniową jako formę dotarcia do społeczności lokalnych.

Bardzo ważnym aspektem właściwej realizacji zadań przez policjantów jest ich właściwe przygotowanie do służby. W tym obszarze aktywnością wykazali się: nadkom. Adam Płaczek - Dyrektor Instytutu Służby Prewencyjnej Akademii Policji w Szczytnie, który omówił zagadnienie profilaktyki urazów w trakcie zajęć prowadzonych w jednostkach szkoleniowych Policji, zaś mł.insp. Mirosława Zalewska-Bzymek - Kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej CSP w Legionowie przypomniała zagadnienia wynikające z programu kursu specjalistycznego reagowania na niestandardowe zachowania osób.

Bez wątpienia istotną wartością dodaną narady była możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń pomiędzy policjantami z różnych garnizonów w kraju a także wypracowanie konstruktywnych wniosków do podejmowania kolejnych działań.

 

Powrót na górę strony