Aktualności

Umiejętności policjanta mogą uratować życie

Data publikacji 31.05.2024

Tuż po wstąpieniu do służby każdy policjant kierowany jest na szkolenie zawodowe podstawowe. Jeden z modułów tego szkolenia to pierwsza pomoc przedmedyczna, warto o tym pamiętać, gdy nagle potrzebna nam będzie pomoc a w pobliżu zobaczymy policjantkę lub policjanta.

Każdy policjant już czasie szkolenia zawodowego podstawowego, na początku swojej służby w policji, musi zaliczyć kilkudziesięciogodzinny kurs udzielania pierwszej pomocy. Policjant ma bowiem obowiązek prawny udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, wynika to również zasad policyjnej etyki zawodowej.
Z racji specyfiki swojej służby policjanci bardzo często stykają się z osobami poszkodowanymi wymagającymi pomocy. Jest wiele sytuacji, w których to właśnie policjanci przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce zdarzenia bądź wypadku. W niektórych sytuacjach to właśnie od ich wiedzy i umiejętności zależy życie osób poszkodowanych.

W ramach ćwiczeń praktycznych każdy słuchacz szkolenia zawodowego podstawowego prowadzi podstawowe zabiegi resuscytacyjne a także wykorzystuje automatyczny defibrylator zewnętrzny czyli AED.
Szczególną uwagę poświęca się również zabezpieczeniu osoby poszkodowanej, u której występuje krwotok, uraz kostny, zawał mięśnia sercowego, porażenie prądem, wychłodzenie organizmu, śpiączka metaboliczna lub reakcja uczuleniowa.
Policjanci omawiają także zabezpieczenie osoby poszkodowanej, przygotowanie jej do ewakuacji i transportu oraz przekazanie zespołowi ratownictwa medycznego.

Powrót na górę strony