Aktualności

Policjanci w hołdzie weteranom

Data publikacji 29.05.2024

W dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa słupscy uczestnicy misji policyjnych i wojskowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Zwycięstwa w centrum Słupska. W ten sposób także policyjni weterani dbają o pamięć swoich kolegów, którzy oddali życie Ojczyźnie a także podkreślają ofiarność Polaków, którzy w tej chwili służą w misjach zagranicznych w różnych częściach świata.

Weterani misji pokojowych z Kosowa, Wzgórz Golan, Libanu, Syrii, Iraku i Afganistanu spotkali się przy pomniku Żołnierza Polskiego by oddać hołd i szacunek wszystkim weteranom, którzy oddali życie służąc Ojczyźnie poza jej granicami.
Jak podkreślają sami kombatanci, dbanie o pamięć Kolegów, którzy zapłacili najwyższą cenę służąc Ojczyźnie, pozwala zachować ciągłość naszej historii a także pokazać, jak ważną rzeczą jest pokój, szczególnie w czasach, gdy działania wojenne toczą się w pobliżu naszych granic.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. 29 maja w różnych częściach Polski organizowane są lokalne obchody tego Dnia. Ich ideą jest wyrażenie wdzięczności uczestnikom misji zagranicznych, którzy służąc Rzeczypospolitej poza jej granicami dbają o nasze bezpieczeństwo.

Tytuł weterana, na mocy uchwały sejmowej, przysługuje funkcjonariuszom i żołnierzom, którzy pełnili bądź nadal pełnią służbę w misjach i operacjach zagranicznych. Dotyczy to także osób cywilnych, które służąc Ojczyźnie, wypełniają swoje obowiązki służbowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
W historii udziału w misjach poza granicami państwa, życie oddało 123 Polaków. Wśród nich był także policjant ze Słupska śp. podinsp. Andrzej Kaczor, który zginął na służbie podczas misji w Iraku, 7 grudnia 1995 roku.

Powrót na górę strony